Administration


Elias Pappas
Head of Schools

Dr. Ioanna Lekkakou
Acting Dean, Greek Program

Dr. Stephanie DeMayo
Manager, Student Services

Dr. Andrea Thompson
Sr. Curriculum, Instruction and Assessment Coordinator

Juliana Sheehan
Curriculum, Instruction and Assessment Coordinator

Jackie McCutchon
Curriculum, Instruction and Assessment Coordinator

Chasity Steele
Curriculum, Instruction and Assessment Coordinator, Intermediate School

Dr. Hrysoula Davis
Principal/Dean, Lower School

Maryann Yarram
Student Advisor, Lower School

Stephanie Beckel
Principal/Dean, Intermediate School

Edward Cohen
Student Advisor, Intermediate School

Adriane Rodriguez
Principal/Dean, Middle School

Michael Pietlock
Student Advisor, Middle School

Ashley Lipson
Principal/Dean, High School

Erric Stewart
Student Advisor, High School

Jeff Koss
Business Manager

Renee Beamer
Human Resources Manager

Evan Winokur
Transportation Manager

Dino Charalambides
I.T. Manager

Jon Stewart
Facilities Manager

Kim Wolanski
Food Services Manager

Carl Colantuono
Development Manager

Audrey Bonéy
Culture Coordinator

Office Personnel


Traci McGinnis
Administrative Assistant – LS

Courtney Saxton
Administrative Assistant – IS

Julie Tsakumis
Administrative Assistant – IS

Brittney Ridgway
Administrative Assistant – MS

Kristy Lingo
Administrative Assistant – HS

Tracie Principe
Admissions/Enrollment

Sandra Larson
HR Specialist (Employees M-Z)

Sindia Maldonado
HR Specialist (Employees A-L)

Nancy Thompson
Business Office Administrative Assistant

Debra Wishnow
Accounting Specialist

Rebecca Woloszyk
Finance and Payroll Specialist

Nursing Staff


Demetra Tzinoudis
Nurse – LS

Paula Lowe
Nurse – IS

Kristin Weaver
Nurse – MS

Brittney Henning
Nurse – HS

School Counselors


Laura Angelo
School Counselor, K-1

Juliet Gunn-Yang
School Counselor, 2-3

Lynell Pastormerlo
School Counselor, 4-5

Abby Robinson
School Counselor, 6-8

Jonyelle Smith
School Counselor, 9-12
Students’ Last Names A-K

Rachel Lillo
School Counselor, 9-12
Students’ Last Names L-Z

Daynell Wright
Family Crisis Therapist, K-5
Lower & Intermediate Schools

Lori Jones, LCSW
Family Crisis Therapist, 6-12
Middle & High Schools

Faculty


Kindergarten

Mary Barerra
Teacher – Immersion Program

Bridget Davis
Teacher – Immersion Program

Jeanne Giordano
Teacher

Maria Gourgouliatou
Greek Teacher

Tina Iliadis
Teacher – Immersion Program

Nicole Kizito
Greek Program

Stacy Mallery
Teacher

Theodora McManus
Teacher

Rachel Ontjes
Teacher

Maria Paraponiari
Teacher – Immersion Teacher

Alexandra Tsitsimpeou
Teacher – Immersion Teacher

1st Grade

Christina Baldwin
Teacher

Mary Barerra
Teacher – Immersion Program

Melanie Burridge
Teacher

Olga Chaviari Wallace
Teacher – Immersion Program

Voula Farfaras
Greek Immersion Teacher

Leann Hendron Smith
Teacher

Eleni Katapodi
Greek Math Teacher

Kelly Mervine
Teacher – Immersion Program

Laura Milowicki
Teacher

Konstantina Tsiogka
Greek Language Teacher

Alexis Wendle
Teacher

Jacqueline Wolffe
Teacher

2nd Grade

Lauren Bacher
Teacher – Immersion Program

Nia Charalambides
Teacher – Immersion Program

Voula Farfaras
Greek Immersion Teacher

Marykate Smiley
Teacher

Dr. Niki Tantalou
Teacher – Immersion Program

Ruth Templeton
Teacher – Immersion Program

3rd Grade

Amanda DiParma
Teacher

Vicky Goulis
Greek Math Teacher

Courtney Graham
Teacher

Paradise Hayle
Teacher

Kari Stambaugh
Teacher

Bethany Stark
Teacher

Maria Stogiantsakis
Greek Language Teacher

Lia Taniou
Teacher Immersion Program

Kaitlin Teague
Teacher

Alison Vickers
Long Term Substitute for Courtney Graham

Jocelyn Whitwell
Teacher Immersion Program

4th Grade

Lauren Clark
Teacher

Elizabeth Cox
Teacher

Christina Gallagher
Teacher

Ruth Greer
Teacher Immersion Program

Vassilios Guidoglou
Greek Math Teacher

Joanne Laurent
Teacher

Ericka Lynn
Teacher

Zafeirios Ntouvis
Teacher Immersion Program

Simeon Pantelidis
Greek Lan. & Math Teacher

Megan Toumey
Teacher

5th Grade

Alicia Burd
Math/Science Teacher

Roni Gates
English Language Arts/Social Studies Teacher

Charlotte Horgan
Science/Math Teacher

Eva Jannelli
Greek Language Teacher

Lambrine Kolionis
English Language Arts/Social Studies Teacher

Shane Morley
Science/Math Teacher

Kaitlin O’Connor
English Language Arts/Social Studies Teacher

Amanda Reynolds
Science/Honors Math Teacher

Amber Smith
Honors English Language Arts/Social Studies Teacher

Thalia Tsourka
Greek Language Teacher

Specials

Renee Bruno
Physical Ed. Teacher – IS

Paul McCullough
Art Teacher – IS

Susan Opalach
Music Teacher – LS

Zach Plerhoples
Physical Ed. Teacher – LS

Rebecca Roosma
Art Teacher – LS

Jacquelyn Short
Music Teacher – IS

Middle School - Grades 6-8

Gregory Altmeier
Social Studies Teacher

Marla Andrews
Art Teacher

Polyxeni Bakopoulou
Greek Language Teacher

Kathryn Beardsley
Journalism/Yearbook Teacher

Karen Brinn
ELA Teacher

Marianthi Buckley
ELA Teacher

Edina Buzgon
Business/Technology Teacher

Richard Dale
ELA Teacher

Teresa Dawson
ELA Teacher

Kelly Ellis
Physical Ed. Teacher

Juliet Gunn
Math Teacher

Breanne Keenan
ELA Teacher

Reid Kelley
Chorus Teacher

Jennifer Kent
Drama Teacher

Darcy Kyle
Physical Ed. Teacher

Nick Manolakos Jr.
Science Teacher

Lindsey Matruder
Math Teacher

Nickoletta Mitili
Greek Language Teacher

Dr. Alexandra Mylonas
Greek Exploratory Teacher

Dr. Georgia Nikolaou
Greek Language Teacher

Matthew Nimmerichter
Social Studies Teacher

Kate Ogden
ELA Teacher

Melissa Olsen/Daly
Social Studies Teacher

Keaton Reenie
Band Teacher

Morgan Sain
Math Teacher

Melissa Shepard
Science Teacher

Tucker Smith
Math Teacher

Anna Stoupaki
Greek Language Teacher

Matthew Sturdivant
Science Teacher

Christine Vinton
Math Teacher

Christine Vlastaridis
Greek Language Teacher

Sophia Vlastaridis
Greek Language Teacher

Keyara Walley
Math Teacher

High School - Grades 9-12

James Anderson
Math Teacher

Jannah Bayyan
ELA Teacher

Anthony Bosco
Drama Teacher

Jackie Brandt
Business Information Teacher

Sani Chalima
Computer Science Teacher

Morgan Davis
Long-term substitute for Mrs. Koss

Mary D’Orazio
Social Studies Teacher

Bruce Fox
Social Studies Teacher

Rachel Grimes
Physical Ed. Teacher

Gwendolyn Haar
ELA Teacher

Adaire Heady
Science Teacher

Christian Holler
Social Studies Teacher

Meredith Hooper
Social Studies Teacher

Christine Jones
Science Teacher

Gerard Kelly
Work-Base Learning Coordinator

Emily Koss
Math Teacher

Matthew Laudeman
Physical Ed. Teacher

Andrew McCutchon
Music Teacher

Kyriakoula Micha
Greek Language Teacher

Thalia Mitili
Greek Language Teacher

Nancy Petrella
Art Teacher

Jorge Rodriguez
Spanish Teacher

Ryan Stingle
ELA Teacher

Billy Sturdivant
Driver Ed. Teacher

Hester Sutton
Math Teacher

Melissa Tracy
Social Studies Teacher

Special Education

Beth Angelini
Special Education – MS

Brittany Bacchetta
Special Education – IS

Beth Bonsall
Special Education – LS

Karen Budd
Special Education – MS

Beverlyn Fleming
Physical Therapist

Natalie Ganc
Special Education – HS

Stacey Gilbert
3-5 Educational Diagnostician

Jessica Inskeep
9-12 Educational Diagnostician

Olivia Jonynas
Special Education – HS

Theresa Kain
Occupational Therapist

Katie Majarian
Speech Therapist – LS

Katie Manley
6-8 Educational Diagnostician

Leesa Mauk
Special Education – LS/IS

Suzanna McCann
Occupational Therapist

Anne McKee
Special Education – LS

Melinda Roche
Special Education – IS

Justin Rubini
Special Education – MS

Kendall Wilson
Special Education – LS

Stacy Wrinn
Educational Diagnostician – LS

Tiffany Woodard
Special Education – LS

Nicole Zimmerman
Speech Therapist – IS/US/HS

Reading Specialists

Lori Aldrich
Interventionist

Amanda Horning
Reading Specialist – IS